Registrovat se
Česky (cs) English (en)
Dentaktiv - Centrum zubní péče

Přihlášení klienta

Přihlášení:  
Heslo:  
 

Registrace

(Povinné údaje jsou označeny )
Jméno:
Příjmení:
Titul:  
E-mail adresa (Přihlášení):
Ulice:  
PSČ:  
Město:  
Země:  
Telefon:
Mobil:
Zaměstnání:  
Heslo (4-20 zn. [a-zA-Z0-9_-]):
Heslo zopakovat:
Upozornění na termín:   den/y/ů předem na: E-mail Mobil
Poznámky:  
Informační e-maily:  
Souhlasím se zasíláním informačních e-mailů o služ- bách a nabídkách Schill Dental Clinic Praha s. r. o.
Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Opište znaky z obrázku do pole.
V rámci registrace je nezbytné vyplnit registrační formulář. Tento formulář s Vámi bude procházet Váš ošetřující lékař, můžete jej vyplnit na místě v našem centru před prvním ošetřením, nebo jej vyplnit již nyní, zaslat na adresu info@dentaktiv.cz a na místě pouze podepsat.
     
Zvětšit obrázekZvětšit obrázekZvětšit obrázekZvětšit obrázekZvětšit obrázekZvětšit obrázekZvětšit obrázekZvětšit obrázek

Léčení kořenových kanálků

Co je to „nerv“ a kořenové kanálky?

Abychom lépe porozuměli těmto pojmům, musíme se blíže seznámit se stavbou celého zubu. Zub je na povrchu své korunky chráněn sklovinou. Sklovina není citlivá a je velmi tvrdá; obsahuje až 98% minerálů. Pod sklovinou se nachází zubovina – dentin. Dentin je měkčí a obsahuje velké množství tenkých kanálků. Jimi procházejí vlákna nervu zdřeňové dutiny ke sklovině. V dřeňové dutině je ukryta zubní dřeň. Obsahuje cévy a pojivovou tkáň. Je také bohatě inervovaná a proto velice citlivá. Odtud pochází laické označení „nerv“. Nerv přechází zdřeňové dutiny korunky do kanálků v kořeni zubu. Tyto kanálky pak vyúsťují na povrchu kořene zubu do kosti v čelistech. Touto cestou – od korunky až do kosti kolem kořene zubu – se může šířit infekce zložiska kazu na povrchu zubu.

 

Co se stane, když je „nerv“ zubu poškozený….

Nerv může být zasažen více způsoby. Úrazy obličeje nebo náraz zubu na tvrdý předmět mohou poškodit nerv mechanicky. Došlo-li současně ke ztrátě části korunky, může být dutina s nervem dokonce otevřena. To se projeví krvácením z ulomené plošky korunky a velkou bolestí nervu při přímém dotyku. Jinou možností je poškození nervu hlubokým kazem. Baktérie z ložiska kazu v korunce proniknou až do dřeňové dutiny a způsobí nevratné poškození nervu. Konečným výsledkem je zánět nervu, vedoucí k jeho odumření.

 

Jak se poškození „nervu“ projevuje?

Příznaky mohou být pestré. Zpočátku je zub zvýšeně citlivý na studené podněty (nápoje, zmrzlina, chlazené potraviny). Později citlivost přechází v bolest, která po podráždění studeným podnětem v zubu po určitou dobu přetrvává. V rozvinuté fázi zánětu je bolest přítomna stále, vyzařuje do okolí zubu a pacient i lékař velmi obtížně hledají příčinný zub. V pozdní fázi zánětu se bolest vrací zpět do postiženého zubu a je nejvyšší na teplý podnět (horká káva, čaj, polévka, jídlo). Studený nápoj nebo výplach úst studenou vodou naopak bolest mírní. Bolest se stává téměř nesnesitelnou.

 

Bolí to opravdu vždycky?

Ne. „Nerv“ může prodělat zánět a odumřít i bez jakýchkoliv příznaků. Jeho poškození pak zjistí lékař až na rentgenovém snímku zubu při Vaší pravidelné prohlídce. V kosti přiléhající ke kořenům postiženého zubu se vytvoří ložisko zánětu, tzv. „váček“. Ten vznikl průchodem infekce z dutiny korunky do kanálků kořene a jimi do okolní kosti. Ložisko zánětu („váček“) kolem kořene zubu roste a stává se zdrojem infekce pro celý organismus. Přitom se vůbec nemusí projevovat bolestmi. Pouze někdy se ložisko v kosti aktivuje a projeví zvýšenou citlivostí zubu na skus. Jindy má pacient pocit povystouplého zubu, který bolí i na pouhý dotyk jazykem. Zub může být tmavěji zbarven a dáseň nad jeho kořeny oteklá a bolestivá.

 

Lze zub s poškozeným či odumřelým nervem ještě zachránit?

Obvykle lze. Lékař odstraní postiženou zubní dřeň („nerv“) z korunky a kořenových kanálků. Kořenové kanálky vyčistí, rozšíří kořenovými nástroji a vypláchne dezinfekčním roztokem. Pro maximální účinnost může ještě aplikovat do kanálků dezinfekční pastu. V další návštěvě pak kořenové kanálky vypláchne, vysuší a zaplní hmotou nahrazující nerv. Korunka zubu je následně ošetřena výplní. Při velkém poškození je překryta a chráněna korunkou umělou, vyrobenou laboratorně.

 

Je toto ošetření bolestivé?

Vlastní ošetření kanálků bolestivé není. Stačí požádat vašeho lékaře o znecitlivění zubu – anestézii. Předsudky o nesnesitelnosti ošetření pochází z dřívějších dob a pacienti je rádi mezi sebou šíří. Naopak – ošetření kanálků pacienta často bolesti zbavuje. Pouze domácí průběh léčby může být provázen zvýšenou citlivostí až bolestivostí zubu. Vlastní zub však nebolí, neboť už nemá nerv, je "mrtvý". Příčinou bolesti je reakce kostního lůžka na probíhající léčbu. Trvá však krátce - obvykle 1-2 dny, výjimečně až týden - a lze ji úspěšně tlumit léky proti bolesti. Řadu z nich lze získat na předpis od Vašeho ošetřujícího lékaře.

 

Je léčba kořenových kanálků vždy úspěšná?

 Bohužel ne. Baktérie, které způsobily odumření nervu, jsou totiž přítomny nejen v léčených kořenových kanálcích. Protože jsou velmi malé, umí proniknout hluboko do struktury kořene zubu. Tam je nelze dostihnout ani čištěním kanálků kořenovými nástroji, ani dezinfekčním výplachem. Lékař se proto snaží zvýšit účinnost léčby tím, že do kanálku vkládá dezinfekční pastu. Pasta působí proti zbylým mikroorganismům; nemusí však účinně zasáhnout všechny. Přeživší mikroby v kanálku mohou v budoucnosti vycestovat do kosti kolem zubu a způsobit znovu vznik váčku (selhání léčby). Ne však vpřípadě, že Váš ošetřující lékař použije kvalitní a dobře těsnící kořenovou výplň. Ta zbylé mikroorganismy izoluje ve stěně kanálku a brání jejich průniku do kostního lůžka zubu. Mikroby tak zůstanou navždy „zazděny“ ve stěně kořene. Úspěšnost léčby Vašeho zubu proto velmi závisí i na tom, jaký materiál pro plnění kanálku Váš ošetřující lékař použije.

 

Mám snad na výběr zvíce možností?

Ano. V současnosti existuje více technik, kterými lze kořenové kanálky zaplnit. Používají různé materiály i rozdílný způsob jejich aplikace do kanálku. Ve výsledku se tyto techniky se od sebe liší právě těsností, s jakou kořenový kanálek uzavírají. A ta je klíčem kúspěchu léčby. Nekvalitní a netěsnící výplň umožní prosakování zbylých mikrobů z kanálku do kostního lůžka kolem zubu. A vznik nového nebo nehojení původního „váčku“ bude přirozeným důsledkem tohoto jevu.

 

Liší se tyto techniky svou cenou?

Zajisté. Čím vyšší bude kvalita a těsnost výplně kanálku, tím dražší materiál se pro její dosažení musí použít. Výslednou cenu výkonu ovlivní také počet kořenových kanálků, daný typem léčeného zubu. Investice do tohoto ošetření se Vám však velmi vyplatí. Neúspěch léčby totiž může znamenat ztrátu zubu. A náhrada ztraceného zubu můstkem nebo implantátem je provázena daleko vyšší investicí (přibližně 5-10krát). Ponechání mezery po vytrženém zubu také není řešením. Ztrátou opory se sousední zuby mohou začít sklánět a posouvat do vzniklé mezery. Zub v protilehlé čelisti hledá kontakt se ztraceným zubem a vystupuje ze svého lůžka. Ztráta jednoho zubu bez jeho náhrady tak v konečném důsledku může vést k poškození nejméně 3 dalších zubů.

 

Co tedy mohu pro svůj léčený zub udělat já?

Poradit se se svým ošetřujícím lékařem. Ten Vás seznámí s možnostmi léčby i jejich cenovými relacemi. Nebojte se dopřát si to nejlepší. Kvalitně ošetřený zub může zůstat Vaším společníkem po řadu dalších let. A při skvělé péči a jeho pravidelných kontrolách dokonce i po zbytek života.

počkejte prosím...počkejte prosím...