Registrovat se
Česky (cs) English (en)
Dentaktiv - Centrum zubní péče

Přihlášení klienta

Přihlášení:  
Heslo:  
 

Registrace

(Povinné údaje jsou označeny )
Jméno:
Příjmení:
Titul:  
E-mail adresa (Přihlášení):
Ulice:  
PSČ:  
Město:  
Země:  
Telefon:
Mobil:
Zaměstnání:  
Heslo (4-20 zn. [a-zA-Z0-9_-]):
Heslo zopakovat:
Upozornění na termín:   den/y/ů předem na: E-mail Mobil
Poznámky:  
Informační e-maily:  
Souhlasím se zasíláním informačních e-mailů o služ- bách a nabídkách Schill Dental Clinic Praha s. r. o.
Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Opište znaky z obrázku do pole.
V rámci registrace je nezbytné vyplnit registrační formulář. Tento formulář s Vámi bude procházet Váš ošetřující lékař, můžete jej vyplnit na místě v našem centru před prvním ošetřením, nebo jej vyplnit již nyní, zaslat na adresu info@dentaktiv.cz a na místě pouze podepsat.
     
Zvětšit obrázekZvětšit obrázekZvětšit obrázekZvětšit obrázekZvětšit obrázekZvětšit obrázek

Strach ze zubaře? Ale jděte... část III. - DentalCare 11/2008

Pokračování 2 dílu...

Markéta Pavlovičová, DiS.

Centrum zubní péče Dentaktiv

 

DentalCare Magazín 11/08 - odkaz na článek v PDF

 

      V tomto díle seriálu o strachu ze stomatologického ošetření se budeme podrobněji věnovat barvám, jejich schopnostem ve vztahu k bolesti a možným způsobům jejich využití.
 
     Již řecký filosof a lékař Hippokratés využíval k léčbě svých pacientů barvy a dával je do souvislosti s charakterem člověka. Jeho teorie o barvách, resp. o jejich výjimečných schopnostech působit na jedince, vycházela z experimentu, během něhož při podráždění oka určitou barvou došlo k vyvolání odezvy v jiném orgánu, ačkoliv ten drážděn nebyl. Zmiňovaný proces dokáže vyvolat i hudba, která při vysokých tónech podráždí nejen naše ucho, ale také může způsobit trnutí zubů, bušení srdce a jiné orgánové příznaky.
 
     Je tedy zřejmé, že již naši předkové využívali jednotlivých barev, jejich rozmanitých odstínů a vzájemných kombinací k ovlivňování psychiky (při strachu, stavech úzkosti apod.), posilování imunity a dále pak jako prevenci částečnou léčbu proti nejrůznějším nemocem, zahrnujícím mimo jiné i nemoci zubů.
 
     Využijme tedy výjimečných schopností barev tím, že je vneseme i do stomatologické ordinace a čekárny. Ta by měla navozovat spíše domácí atmosféru. Malba na stěnách by měla být barevná s teplými odstíny (oranžová, lososová, tmavozelená aj.), které působí uklidňujícím dojmem. Dodávají pocit bezpečí, uvolňují a mají velký antistresový účinek na našeho klienta. Vybavení čekárny je vhodné volit tak, aby připomínalo např. obývací pokoj. Místo židlí umístíme pohodlné sedací soupravy, které můžeme doplnit malými polštářky, jejichž případné uchopení může klientům velmi přirozeným způsobem uspokojit potřebu jistoty a bezpečí, což je z oboustranně žádoucí. Pak už jen stačí rozmístit vhodné doplňky (květiny, obrazy, sošky, časopisy apod.), které navozují přátelskou atmosféru, a tím tak snižují strach z ošetření.
 
     Pro samotnou ordinaci by mělo platit stejné pravidlo, tedy vytvoření přátelské atmosféry. I zde je vhodné volit barevnou malbu, citlivé rozmístění doplňků, obrazů, květin apod. Pro naše nejmenší pacienty bude milým překvapením, pokud na stěny zvolíme malby pohádkových postav, čímž je odreagujeme a především zklidníme. Každý člověk je však na barvy jinak citlivý. Co někoho nechá lhostejným, na jiného zapůsobí velmi silně. Traduje se, že ženy jsou na barvy podstatně citlivější než muži. To samé platí pro osoby citlivě založené. Vždy se pokuste Vy samy vcítit do role pacienta což je ta nejlepší pomoc při výběru odstínu.
 

ZÁKLADNÍ PSYCHOLOGIE BAREV:

Existuje tzv. základní psychologie barev, která představuje jejich obecné vlastnosti:
BÍLÁ - představuje nejistotu, naivitu, čistotu
SVĚTLE MODRÁ - představuje ticho, touhu, přívětivost
TMOVOMODRÁ - vážnost, rozjímání, smutek, klid
ŽLUTÁ - povzbuzuje, dodává optimismus, harmonii, uvolnění a pocit osvobození            
ORANŽOVÁ - představuje radost, bohatství, teplo
ČERVENÁ - přináší energii, vášeň, vzrušení, sílu, moc, nebezpečí a lásku
SVĚTLE ZELENÁ - je chladná, představuje ticho a vlhko
TMAVOZELENÁ - přináší naději, bezpečí a uklidnění
SVĚTLE FIALOVÁ - je magická, představuje melancholii a opojení
FIALOVÁ - je tajemná, představuje náročnost a osobitost
PURPUROVÁ - zobrazuje důstojnost, vznešenost, a spravedlnost
HNĚDÁ - realismus,vážnost, solidnost, pořádek, tradice
ŠEDÁ - představuje smutek, pokoru, netečnost
ČERNÁ - zobrazuje vzdor, vnitřní konflikt a samotu
 
 

JEDNOTLIVÉ BAREVNÉ ODSTÍNY A JEJICH VLASTNOSTI:

ORANŽOVÁ:
Tato barva dodává energii, vzbuzuje radost a rozlévá po těle pocit tepla. Je spojována s odstraňováním depresí a nejrůznějších traumat. Využijme ji tedy k odstranění strachu ze stomatologického ošetření. Velice dobře působí na pacienty hysterické.
ŽLUTÁ:
Je opět barvou, která má antidepresivní účinky. Je to barva slunce a právě tak jako ono, dodává obrovské množství energie. Vzbuzuje optimismus a dostává tělo i duši do harmonie.
ZELENÁ:
Je to barva přírody a má především regenerační schopnosti. Vzbuzuje pocit spokojenosti a vyrovnanosti.
TYRKYSOVÁ:
Tato barva uvolňuje a povoluje veškerá napětí v těle. Je barvou komunikace. 
MODRÁ:
Zvolíme-li do ordinace barvu modrou, pak nejen nám (což je také důležité), ale zejména pacientovi přinese uklidnění a veselost. Zmírňuje také emoce a je to barva optimistická.
FIALOVÁ:
Pomáhá překonávat utrpení a smutek. Nastoluje vnitřní klid. Je vhodná pro ty, kteří jsou vystaveni velkému stresu. Můžeme ji tedy použít i my, jako zdravotnický personál, a to ve formě pracovního oděvu. Zklidňuje pacienty hyperaktivní a agresivní.
BÍLÁ:
Je to barva čistoty a typická barva užívaná ve zdravotnictví, snad také proto, že má očišťující schopnosti a obecně zbavuje od jedů. Má schopnost odrážet všechna spektra slunečního záření a proto je vhodná v negativních zónách. Dokáže také hospodařit s energií.
ČERNÁ:
Tato barva pohlcuje všechny frekvence slunečního záření, a to jak pozitivní, tak negativní. To znamená, že nás může načerpat pozitivní, ozdravovnou energií, ale i naopak. Např. nošení oblečení černé barvy u osob labilních, nevyrovnaných či psychicky narušených, je svým způsobem nebezpečné-ubírá další energii.
 
 

SCHOPNOSTI BAREVNÝCH KOMBINACÍ:

ŽLUTÁ SE ZELENOU:
Kombinace těchto dvou barev přináší doslova radost. Stimuluje mozek, osvobozuje od strachu a pomáhá také při různých fobiích (např. klaustrofobie, agorafobie…), mezi které patří i ODONTOFOBIE. Pomáhá překonávat hysterii.
ORANŽOVÁ SE ZELENOU:
Tato kombinace pomáhá překonat hluboké emocionální šoky. Uvolňuje místo radosti a novým myšlenkám. Přináší velké množství energie, štěstí a vzbuzuje radost.
MODRÁ S BÍLOU:
Kombinace modré barvy s bílou pomáhá uvolňovat emoce a zbavovat se jich pomocí slz. Přispívá ke zmírnění bolestí.
FIALOVÁ S BÍLOU:
Vzájemná kombinace barvy fialové s bílou pomáhá tlumit hyperaktivitu a šetří s energií. Mírní bolesti hlavy a zubů. 
MODRÁ S RŮŽOVOU:
Kombinace těchto dvou barev má obdivuhodně příznivý účinek na dětskou psychiku. Uklidňuje a zmírňuje jejich utrpení během nemocí a lékařských výkonů. Přináší vnitřní mír, vyrovnanost a dodává optimismus.
ČERNÁ S MODROU:
Vliv této kombinace pomáhá proti všem projevům stresu. Tiší bolesti kloubů, hlavy, ale především i zubů.
RŮŽOVÁ S FIALOVOU:
Příznivě působí na deprese a je vhodnou prevencí proti stresu a jeho následkům. Účinkuje proti migrénám, nespavosti a zbavuje obav z něčeho neznámého.
FIALOVÁ S MODROU:
Kombinace těchto barev přináší meditativní energii. Má výrazné analgetické účinky, a to zejména u bolestí hlavy a zubů. Očišťuje organizmus od lehčích jedů.
ŽLUTÁ S ČERNOU:
Pomáhá překonávat traumata z dětství. Dodává energii a vyrovnanost.
SVĚTLE FIALOVÁ SE SVĚTLE RŮŽOVOU:
Přináší dobrou náladu a optimistické naladění. Odstraňuje nespavost a mírní bolesti hlavy a zubů.

počkejte prosím...počkejte prosím...