Registrovat se
Česky (cs) English (en)
Dentaktiv - Centrum zubní péče

Přihlášení klienta

Přihlášení:  
Heslo:  
 

Registrace

(Povinné údaje jsou označeny )
Jméno:
Příjmení:
Titul:  
E-mail adresa (Přihlášení):
Ulice:  
PSČ:  
Město:  
Země:  
Telefon:
Mobil:
Zaměstnání:  
Heslo (4-20 zn. [a-zA-Z0-9_-]):
Heslo zopakovat:
Upozornění na termín:   den/y/ů předem na: E-mail Mobil
Poznámky:  
Informační e-maily:  
Souhlasím se zasíláním informačních e-mailů o služ- bách a nabídkách Schill Dental Clinic Praha s. r. o.
Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Opište znaky z obrázku do pole.
V rámci registrace je nezbytné vyplnit registrační formulář. Tento formulář s Vámi bude procházet Váš ošetřující lékař, můžete jej vyplnit na místě v našem centru před prvním ošetřením, nebo jej vyplnit již nyní, zaslat na adresu info@dentaktiv.cz a na místě pouze podepsat.
     
Zvětšit obrázekZvětšit obrázekZvětšit obrázekZvětšit obrázekZvětšit obrázekZvětšit obrázek

Strach ze zubaře? Ale jděte... část I. - DentalCare 09/2008

1. Úvod

Markéta Pavlovičová, DiS.

Centrum zubní péče Dentaktiv

 

DentalCare Magazín 9/08 - odkaz na článek v PDF

 

 

     Strachem ze zubaře trpí naprostá většina z nás. V obecné rovině můžeme spolehlivě konstatovat, že jedním z nejvýznamnějších a bohužel také nejčastějších faktorů, který jej způsobují, je existence mýtů, legend či celá řada nejrůznějších představ, kterými trpí drtivá většina jedinců v naší společnosti. Alarmující na celé situaci je nejen fakt, že jejich představy jsou zkreslené, ale i skutečnost, že tito jedinci mají tendenci předávat zmiňované mýty svým dětem, takže dochází k tzv. generačnímu transferu, který je ve své podstatě spouštěcím faktorem onoho strachu.


     Často se také jedná o strach „naučený“, který vyplývá z vlastního bolestivého zážitku z dětství. Tehdejší stomatologové neměli trpělivost ztrácet čas s pacienty, kteří nereagovali na ošetření přesně podle jejich představ, natož pak aby uplatňovali vhodný, tedy individuální psychologický přístup. Pacienti byli přijímáni jako na běžícím páse. A co teprve potom, když se měli usadit na nevzhledné, pohybující se monstrum, vyzbrojené arzenálem nejrůznějších hadiček, mezi nimiž dominovala hlavní zubařova zbraň - vrtačka. A jakoby to nestačilo, k  tomu všemu se do jejich aktuálně velmi křehkého území začne rázným krokem řítit osoba v bílém plášti, s podivným zrcátkem na čele a se slovy „Tak co, pane Novák? Máte strach? No já bych se vám ani nedivil, už dva roky jste tu nebyl!“.V takovémto případě měl klient jen dvě možnosti: co možná nejrychleji uvést své dřevěné nohy do pohybu a „zbaběle“ uprchnout nebo dovolit svému tělu, aby zdřevěnělo celé, vytřeštilo oči, začalo se potit a bohužel otevřelo ústa.V případě druhém pak často začalo pro klienta hotové peklo.


     Ale dost už se strašením a připomínáním si dob minulých. Na druhou stranu takto odstrašující model stomatologické „péče“ bohužel ještě i v dnešní době místy přetrval. Bohudíky má dnes každý klient možnost jiné - vlastní volby, a tím se částečně jeho strach z ošetření může eliminovat. Je třeba si uvědomit, že každý člověk je individuum a zrovna takovým způsobem ho musíme i chápat a přijímat. Intenzita vnímání a prožívání jeho bolesti je různá, stejně tak i jeho reakce na zátěžovou situaci stomatologického ošetření. Z tohoto hlediska je tedy důležité přiblížit si problematiku nejspecifičtějších faktorů, ovlivňujících klientovo chování v průběhu stomatologického ošetření. Jsou jimi bolest, strach a úzkost, jednotlivé stupně obranného mechanismu člověka, které primárně zabraňují poškození organismu, což se mimo jiné projevuje také změnami fyziologických funkcí.


     STRACH se primárně vyvinul jako varovný signál, jakýsi předstupeň obranného mechanismu organismu před jeho potencionálně hrozícím nebezpečím. Je určován externími faktory.
 

     Současně s ním probíhá ÚZKOST, která je na rozdíl od strachu, určována především představami jedince. Její podstatou je předvídání blíže neurčeného ohrožení. Strach spolu s úzkostí spouští v organismu velmi intenzivní, fyziologické změny. Dochází k zvyšování produkce kortizonu a noradrenalinu, což následně vede ke zrychlení tepové frekvence a krevního tlaku. Do pohybového svalstva proudí mnohem více krve než do kůže (pozorujeme její nápadné zblednutí) a do žaludku. Zornice se rozšiřují, rovněž i dýchací cesty a následkem toho se zrychluje dechová frekvence. Organismus pracuje na plné obrátky; pacient pociťuje vyčerpání, slabost, napětí svalů. Tyto somatické reakce jsou determinovány jako fyziologický doprovod strachu a úzkosti. Jde tedy o běžné reakce - obranné mechanismy, na které má „náš“ klient bez pochyby nárok.
 

     BOLEST je specifický vjem, jejíž subjektivní vnímání a prožívání, je významně ovlivněno jednak jejím charakterem a intenzitou, s jakou ji jedinec v minulosti zažil; především však také způsobem, jakým se s ní vyrovnal. Neméně důležitý je také fakt, že vnímání a prožívání bolesti podstatně ovlivňuje klientův stav, a to jak fyzický ( nemoc, nevolnost), tak i psychický ( osobní, rodinné problémy).
Tolik stručně k nezbytným, teoretickým a zdánlivě fádním faktům, jejichž znalost je však k dosažení úspěchu v této oblasti nesmírně důležitá.
 

    V příštím pokračování seriálu se budeme věnovat již konkrétním způsobům, jakými lze tyto spouštěče strachu eliminovat pomocí specifických technik. Zmíníme také nejčastější chyby, kterých se v průběhu ošetřování vystrašených pacientů dopouštíme. Nechť tedy po absolvování tohoto seriálu přicházejí do Vašich ordinací usměvaví, ale i Ti vystrašení klienti, kteří Vás budou motivovat minimálně k tomu, abyste se usmívali i Vy a pokusili se k nim zaujmout individuální přístup .

 

Pokračování - část II.

počkejte prosím...počkejte prosím...